Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Anadolu’nun Yüksek Zirvesi: Erciyes

Anadolu’nun Yüksek Zirvesi: Erciyes

Anadolu’nun Yüksek Zirvesi: Erciyes

Anadolu’nun Yüksek Zirvesi: Erciyes

Erciyes Dağı, Anadolu’nun ovaları ve düzlükleri arasından sıyrılıp en yüksek zirvesini oluşturmaktadır. Bazı Roma Dönemi madeni paralarındaki betimlemelere bakıldığında dağın en son M.Ö. 253 yıllında püskürdüğü söylenebilir. Şu an sönmüş bir volkan olarak adlandırılmaktadır. Bazı kaynaktaki bilgilere göre yaklaşık 15 milyon yıl önce yaşanan Neojen Dönemi adı verilen bu devrede yaşanan patlamalar sonucu dağın oluşumu gerçekleştiği görülür. Ayrıca bu dönemde dağda meydana gelen volkanik patlamalar sonucu ince toz parçalarının 100 km kadar uzağa sıçramış ve bunun zamanla gerçekleşen hava durumlarının etkisiyle Kapadokya’da yer alan Peribacaları oluşmuştur. Ayrıca Erciyes’in kuzeyindeki Lifos Tepe ve Ali Dağı, batısındaki Göğ Dağı ve güneyindeki Üç Parmak Dağları her biri ayrı volkanik patlama sonucu oluşmuş dağlardır. Erciyes adını ise Roma İmparatorluğu döneminde yunanca Argaios kelimesinden almaktadır.

İlk başta da söz ettiğimiz gibi İç Anadolu Bölgesi’nin en yüksek dağı Türkiye’nin İse 5. Yüksek Dağıdır. Erciyes Türkiye’nin en güzel ve görkemli dağlarından biridir. Ayrıca kendine has bir özelliği vardır. İster yakın ister en uzak noktadan bak, nereden bakarsan bak her zaman şekli aynı gözüken dağ nedir diye sorduğunuzda cevap Erciyes’tir. Kayseri’ye geldiğinizde daha iyi göreceğiniz başka bir durum ise sanki Erciyes’in bir annenin yavrusunu kucaklar gibi şehir merkezini çevreleyen görüntüsüdür. Ayrıca Kayseri’nin en önemli simgesidir. Yani mantıdan önce aklınıza Erciyes gelmeli.

Erciyes Dağı dağcılık ve buzul tırmanışları için profesyonel sporcular tarafından çok tercih edilmektedir. Ayrıca kötü hava koşullarında dağcıların sığınak olarak kullandıkları mağaralar vardır ve bunların zamanında Bizans rahipleri tarafından inzivaya çekilmek için kullandıkları bilinmektedir. Bunu yanı sıra profesyonel ve acemi kayakçıların sık tercih ettiği kayak merkezlerinden biridir. Son dönemlerde yabancı turistlerinde ilgisiyle kayak turizmi açısından daha çok gelişme görülmektedir. Dağda birçok konaklama için otel bulunmaktadır. Ayrıca piknik alanları kamp alanları da yer almaktadır. Orada kamp yapan biri olarak söylüyorum kamp için yaz mevsimi daha uygundur ve yazı tercih adin kamp için. Yazın bile akşam soğuğunu görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Erciyes’e giriş için;

  1. Hacılar Kapı
  2. Tekir Kapı
  3. Hisarcık Kapı
  4. Develi Kapı

Olmak üzere 4 kapı bulunmaktadır. Bunlardan Hacılar ve Tekir Kapı taraflarında yer alan Gondollar ile kapalı alanda yukarı doğru çıkarken hem manzaranın keyfini çıkarabilir hem de içerisinde manzaraya karşı güzel fotoğraflar çekinebilirsiniz. Ayrıca varış yerinde yer alan tesislerde Erciyes manzarasında bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Bunun dışında tüm kapılarda kayak pistleri ve teleferikler bulabilirsiniz. Yani Erciyes’te 2’si gondol 18 mekanik tesis ağı ile Erciyes’te seviyelerine göre de çok fazla noktalarda kayak yapma imkânı sunuyor. Ayrıca son dönemlerde ilginin artması ve düzenlenen ya da yeniden yapılan pistlerin kalitesiyle birlikte birçok kış sporu yarışlarını da ev sahipliği yapmaktadır. Erciyes’e ister ekipmanlarınız ile gidebilir isterseniz vardığınızda ekipmanlar kiralayıp kayak yapabilirsiniz. Ha arada bir düzenlenen festivallere de denk geldiyseniz Kayseri’nin yüksek zirvelerinde eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Kış sporlarının yanı sıra bahar ve yaz dönemlerinde birçok dağ tırmanışı ve dağ yürüyüşü yapma imkânları sunuyor. Dağ yürüyüşü yaparken Erciyes’in etrafını keşfedebilir ve yüksek kesimlerinde yer alan güzelliklere şahit olabilirsiniz.  

Yorumlar
Yorum Yap
Tatil Rezervasyonu
Otel fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat sistemi!
En Ucuz Tatil Fırsatları
Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz.
Online Otel Rezervasyonu
Otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen seyahat sistemi olmaktan gurur duyuyoruz.
Tur Seçenekleri
Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra Antalya otelleri, kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.