Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Avanos'ta Uğranılacak 9 Durak

Avanos'ta Uğranılacak 9 Durak

Avanos'ta Uğranılacak 9 Durak

Avanos’ta Uğranılacak 9 Durak

Avanos Tarihi Taş Köprü

Avanos’a girdiğiniz anda size hoş geldiniz diyecek sizi ilk karşılayacak köprümüz tarihi Avanos taş köprüsüdür. Göze hitap eden 1900 yılında açılan tarihi bir yapıttan geçmek tarih severleri mutlu edebilir.

Avanos Asma Köprü (Tahta Köprü)

Asma köprü yerine sallanan köprü olarak da duyabilirsiniz. 1973 yılında yapılmış ve Türkiye’nin ikinci asma köprüsüdür. Ayrıca asma köprüye giderken yanınızda kilit almayı unutmayın çünkü gittiğinizde birçok kilit asılı görebilirsiniz âşıkların birlikte isimlerini ya da baş harflerini yazıp kilitleyerek dilek dilediğine şahit olacaksınız. Köprüden geçmek kimileri için korkunçken kimileri içinde eğlenceli olduğuna da şahit olacaksınız. Köprüden geçer geçmez karşınıza hatıra fotoğrafı çekinebileceğiniz belediyenin koymuş olduğu 2 TL’lik fotoğraf çekinme üniteleri çıkıyor onları da değerlendirip anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Avanos Saç Müzesi

Eğer ki ilginç müzeler hoşunuza gidiyorsa doğru adrestesiniz demektir.

Dünyada eşi benzeri olmayan kurucu Galip Körükçü ’nün adıyla ya da Chez Galip saç müzesine hoş geldiniz diyorum.

16 binin üzerinde kadının saçından tutamlar bulunuyor. ‘’dünyanın en ilginç 15 müzesi’’ listesinde 6.sırada yer almaktadır. Çanak çömlek ustası olan galip körükçü 1979 yılında Fransız bir turistin saçlarını çok beğenerek bir tutam istemesiyle başlıyor her şey, gelen ziyaretçiler ne olduğunu sordukça biraz galip bey talepte bulunmuş bazen müşteriler saçını vermek istemiş ve bu eşi benzeri olmayan müze ortaya çıkmıştır.

Zelve Açık Hava Müzesi

Göreme Açıkhava Müzesi’nden sonra en çok ziyaret edilen müzedir.50-60 yıl önce bu bölgede yer alan oyma kaya yapılarda yaşamını sürdüren halk şimdilerde müze girişlerinde gözleme, takı ve hediyelik birçok eşya satmaktadır. Yanınıza su almayı ya da orada bulunan çeşmeden su içmenizi öneririz engebeli alanlardan kaynaklı su içmeye ihtiyaç duyabilirsiniz bizden hatırlatma.

Sarıhan Kervansarayı

Anadolu Selçuklu devletinin son kervansarayı olması sebebiyle tarihi açıdan büyük öneme sahiptir.1249 yılında İzzettin Keykavus tarafından 2 bin metrelik alana inşa edilmiştir ve en dikkat çekici yeri taç kapı formu olarak bilinen gösterişli kapısıdır. Tarihi ipek yolu üzerinde yer alan Saruhan kervansarayı da ziyaret etmelisiniz.

Çanak Çömlek Atölyeleri

Taa buralara gelip de çömlek atölyesine uğramadan gitmek olmaz. Kırmızı toprağı ve mil karışımıyla elde edilen seramik hamuruyla yapılan çanak çömlekler sayesinde resmen Avanos’a özgü bir sanat ortaya koymuştur. Hatta kendi çömleğinizi oluşturup alabilir evinizde sergileyebilirsiniz J

Güray Müze

Dünyanın ilk ve tek yeraltı müzesi çömlek sanatını daha detaylı incelemek isterseniz zaman ayırmanızı öneririm. Modern eserler salonunda birçok ünlü seramik sanatçılarımızın eserleri mevcuttur. Ayrıca çömlek eserlerinin yanı sıra bu bölgelerden çıkarılan buluntuları da görebilirsiniz.

Çavuşin

Kapadokya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olmasıyla öne çıkar. Roma döneminde Hristiyan halkın yoğunlukla yaşadığı bölgede Çavuşin Kilisesi, üç haçlı kilisesi, Azize Meryem Kilisesi, Kolonlu Kilise, Vaftizci Yahya Kilise vardır. Ayrıca pek çok çömlek atölyesi de mevcuttur.

Paşabağ Rahipler Vadisi

Peribacaları şeklini en iyi yansıtan vadidir. Toplumdan uzaklaşan Hristiyan din adamlarına ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle adı rahipler vadisi olarak anılmaktadır. Birçok kilise ve şapel bulunmaktadır. En favorileri ise Aziz Simeon adına yapılmış şapeldir.

Vaftizci Yahya Kilisesi

En en eski kiliselerinden biri olan Vaftizci Yahya Kilisesi üç bazilikadan oluşuyor. Duvarlarda resmedilen resimler oldukça ilgi çekici ve turistler tarafından yoğun ilgi uyandırıyor. Söylenenlere göre duvarda resmedilen Hz. İsa’nın vaftizini gerçekleştiren Vaftizci Yahya’nın öldürülmesine neden olan ‘’Salome’nin Dansı’ ’olayı resmedilmiştir.

Kilisenin girişinde de Cebrail ve Mikail anıtsal duvar resimlerini görebilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yap
Tatil Rezervasyonu
Otel fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat sistemi!
En Ucuz Tatil Fırsatları
Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz.
Online Otel Rezervasyonu
Otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen seyahat sistemi olmaktan gurur duyuyoruz.
Tur Seçenekleri
Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra Antalya otelleri, kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.