Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Kapadokya’da Gezerken Tadabileceğiniz Lezzet Önerileri

Kapadokya’da Gezerken Tadabileceğiniz Lezzet Önerileri

Kapadokya’da Gezerken Tadabileceğiniz Lezzet Önerileri

Kapadokya’da Gezerken Tadabileceğiniz Lezzet Önerileri

Kapadokya’ya gittiğinizde ne yemeliyiz diye bir düşünceye daldıysanız size burada kısaca hangi yemeklerden tadabilirsiniz bahsetmek istedim. Genel yemek kültüründen bahsedecek olursak, Bölge ve tarımsal şartlar düşünüldüğünde bakliyat ağırlıklı yemek kültürü yaygındır. Bunun yanı sıra bazlama dediğimiz ekmek türü de geçmişten bu yana gelen bölge ve çevresinde tüketilmektedir. Ayrıca Kapadokya dediğimizde akla gelen olmazsa olmaz üzüm bağlarıdır. Üzüm Kapadokya’nın en eski tarihinden bu yana en önemli tarım ürünüdür. Bunu Hitit dönemi çizimlerinde bile görmek mümkündür. Bunların yanı sıra yemekten bahsedecek olursak buraya gelmişken testi kebabı ve soğuk kaymak yemeden dönmemeniz. Gelin bu yemeklerin hakkında konuşup biraz daha iştahımızı kabartalım.

Testi Kebabı

Testi kebabı aslında Yozgat’tan çıkma olsana yapılışında testinin kullanılması ve Kapadokya’da çömlek üretiminin yaygın olması bu lezzetin Kapadokya ile anılmasına sebebiyet veriyor. Testi dedik çömlek dedik derken nasıl yapıldığına bir bakılım. Testi kebabı, genelde tandır ocak kültürü ile iç içe olsa da günümüzde fırın ve açık ocaklarda da pişirilmektedir. Öncelikle testinin, çömleğin içine Kuşbaşı doğranmış et, domates, sarımsak, biber ve kimyon, tuz, karabiber harmanlanıp dolduruluyor. Daha sonrasında üzerine tereyağı eklenip ağzı hamur ile kapatılıp tandırda ya da ocak üstünde arada sallanılarak 2 saat pişmeye bırakılarak hazırlanıyor. Yemek piştikten sonra testi kırılarak yemek sunum ediliyor. Afiyetle yemeğin tadını çıkarabilirsiniz.

Çömlekte Kuru Fasulye

Kuru fasulye bakla yemeklerinin vazgeçilmezlerindendir. Birde bunu Kapadokya’dan çıkmış çömleklerle yapınca daha lezzetli bir hal alıyor. Bir ev yemeğinin en lezzetli halini tattırır size. Nasıl yapıldığına gelecek olursak önce biraz terayağ birazda sıvı yağ koyup ısıtıyoruz. Üzerine kuşbaşı doğradığımız etleri koyup kavuruyoruz. Üzerine ince ince doğradığımız soğanları ekleyip etle beraber biraz daha kavuruyoruz. Bunları iyice kavurduktan sonra biraz domates birazda biber salçasından göz kararı ekleyip karıştırıyoruz.  Biraz baharatları da ilave ettikten sonra daha öncesinde haşladığımız fasulyeleri ekleyebiliriz. Hepsini biraz harmanladıktan sonra göz kararı sıcak su ilave ettik mi yemeğimiz pişmeye hazır. Sonrasında köz ateşte ağır ağır piştikten sonra afiyetle sıcak sıcak ağzınızı yakmadan yiyebilirsiniz. Benim tavsiyem yanında pirinç pilavı ile bir harika.

Nohutlu Yahni

Bu yemeğin tarifinden uzun uzun bahsetmemize hiç gerek yok. Tam yukarıda anlattığım çömlekte kuru fasulye yaptığımız gibi yapılıyor. Bunda farklı yaptığımız şey ise bir gün önceden nohutlarınızı suda bekletiyoruz. Gerisinde ise tarif aynı devam ediyor. Ha ama tabi tarif aynı diye kaçınmayın lezzet farkı da var.

Gendirme

Yine çömlekte ağır ağır yapacağımız başka bir tarih. Tabi yine içinde et tadacağınız.. Burada da soğanı biraz kavurup üzerine etleri koyuyoruz ve etler suyunu salıp çekene kadar pişiriyoruz. Sonra salça ilave edip kavurmaya devam ediyoruz ta ki kokusu çıkana kadar. Sonra üzerine buğday ve önceden haşladığımız nohutu ekleyip su ve tuz ekliyoruz. Şimdi yavaş yavaş pişmeye bıraktık. Aslında keşkek dediğimiz yemeğin aynısı. Fakat burada fark buğdayları ezmeden atmakta unutmayalım.

Kayısılı Yahni

Bir etle birlikte yapılan yemek daha. Bundan kısaca bahsedecek olursa et ve kuru kayısının birlikte kavrulması sonucu ortaya çıkan farklı bir lezzet. Eğer biraz daha ekşimsi olursa yemek pekmezle tatlandırabiliyorlar. Denemediyseniz bir tadına bakmak gerekir diye düşünüyorum.

Ayva Dolması

Daha önce hiç tatmış mıydınız? Gelin tatmadan önce biraz bahsedelim. Önce limonlu suda ayvalarımızı bir süre bekletiyoruz ve sonrasında fazla suyu alıp ayvaları fırın tepsisine yerleştiriyoruz. İçine ise kıyma ve düğüyü baharatlarla kavurarak yaptığımız içi dolduruyoruz. Çevresine sıcak su ve pekmez karıştırıp ilave ediyoruz. Şimdi ise önceden ısıttığımız fırına verme sırası. Yaklaşık 30 dakika sonra sunuma hazır olacak.

Düğü Çorbası

Oldukça yapımı basit ve hızlı hazır olan bir tat. Yağda biraz salçayı kavurup sonrasında sıcak su ve düğü ekleyip biraz düğüler yumuşayana kadar kaynatıyoruz. Tarif bu kadar ve bitti. Demiştim basit ve hızlı diye.

Dolaz

Biraz tatlı türlerinden bahsedecek olursak dolaz gibi hafif bir tatlıyla başlayalım. Bu tatlı un helvasına ceviz ve yumurtanın ilavesi ile yapılan halidir. Tatlandırmak içinse tabi Kapadokya’dan üretilen üzümlerden yapılmış pekmez tercih edilmekte. İşte daha da lezzetli oldu değil mi? Tadına bakmadan geçmeyin.

Aside

Kapadokya’da yiyeceğiniz yemeklerin çoğunda et eksik olmadığı gibi tatlılarda da pekmez eksik olmuyor. Buda un, tereyağ ve pekmez ile yapılan başka hafif bir tatlı. Daha doğrusu Kayseri yöresine ait olsa da yakınlıkta düşünüldüğünde az çok lezzetler bir biri ile harmanlanıyor.

Köfter

Köfter, aslında üzüm lokumu da diyebiliriz. Bağbozumu dönemlerinde yapılan üzüm hasatları beraberinde köfter yapımı işine de konulur. Sadece un nişasta ve üzüm suyu ile birlikte harmanlanıp yapılan oldukça düşük kalorili ve sağlıklı bir lokum diyebiliriz. Fark ettiyseniz şekerden bahsetmedim çünkü sıfır şeker. O yüzden de sağlıklı demekte haksız değiliz.

Kuru Kaymak

Adında anlaşılacağı üzere bildiğimiz kaymak gibi yumuşak ve sürülebilen bir şey olarak düşün meyin derim. Tam tersine daha ser ve hatta bıçakla kesilerek ya da elle kırılarak bölüp yiyebiliyoruz. Kaymağın 5 günlük bir süreçle kurutulmasıyla elde ediliyor bu lezzet. Ama bunun için Derinkuyu İlçesine bir uğramak gerekiyor. Çünkü bu ürün sadece Derinkuyu İlçesi’nin Kaymaklı Köyü’nde üretiliyor. Evet tam da adıyla da anılan bir köy. Uzakta olsa kesinlikle tatmak için uğramanızı tavsiye ederim.

Şarap

Hep dedik Kapadokya denince hep akla gelen, üzüm.. Tabi bunun beraberinde bu üzümlerle elde edilen, şarap.. Kapadokya’ya geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken ürünlerden biri. Kapadokya’nın kum rengi ve doğanın güzel manzarasını izlerken bu atmosferin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Birçok şarap çeşidi bulup bunları tadabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yap
Tatil Rezervasyonu
Otel fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat sistemi!
En Ucuz Tatil Fırsatları
Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz.
Online Otel Rezervasyonu
Otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen seyahat sistemi olmaktan gurur duyuyoruz.
Tur Seçenekleri
Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra Antalya otelleri, kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.