Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Kapadokya’dan Başlayıp Göreme

Kapadokya’dan Başlayıp Göreme

Kapadokya’dan Başlayıp Göreme

Kapadokya’dan Başlayıp Göreme

Ülkemizin dünyaca ünlü yerlerinden olan Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasan Dağı ve Göllü Dağı’nın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yağmur ve rüzgârın aşındırılmasıyla ortaya çıkan pers dilinde ‘’Katpatuka’’yani güzel atlar ülkesini herkesin görmesini tavsiye ederiz.

Yazıya başlamadan belirtmek isterim ki bu eşsiz güzelliklere sahip olan yeri doğru zaman da ve görmeden gitmeminiz gereken yerlerini zaman kaybetmeden gezmek ve aktivitelere katılmak istiyorsanız mutlaka rehber eşliğinde grup turlarına ya da kişiye özel turlara katılmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde de programınız konusunda endişelenmenize de gerek kalmayacaktır.

Göreme Açık Hava Müzesi

Yerli ve yabancı turistlerin turnikelerden geçtikten sonra başka bir dünyanın içinde gibi hissettiği manastır hayatının başladığı kayalara oyulmuş birçok kilise ve yaşam alanları ile karşılaşacaksınız.

Kızlar ve Erkekler Manastırı, Elmalı Kilisesi, Yılanlı Kilise, Çarıklı Kilise, karanlık Kilise, Aziz Barbara, Aziz basil kilise ve tokalı kilisesi sizleri çok derin bir tarih yolculuğuna çıkaracaktır.

Zemi Vadisi

Göreme Açık Hava Müzesi’nin olduğu alandan başlar Kermir tepesinde sonlanır.

4 kilise bu vadinin içinde yer alıyor. Sarnıç Kilisesi, Görkündere kilisesi, saklı kilise ve el nazar kilisesi yemyeşil doğasıyla sizi karşılayacak olan bu vadi yürüyüş için oldukça elverişlidir.

Göreme Panorama İzleme Noktası

Kapadokya’nın size sunduğu bu manzara karşısında hayretlere düşmemek elde değil bu eşsiz manzaranın yanında gerçekten hafif bir serinliğinde mevcut kahvenizi de alıp bu keyifli manzarayı izlemeyi unutmayalım özellikle gün batımında gidiyorsanız kızıl bir gökyüzü ile karşılamanız sizi daha da büyüleyebilir.

Güllü Dere Vadisi

Burada tarihi kiliseleri ve yalnız başına yaşamış olan keşişlerin hücrelerini görebiliyorsunuz. Gün ışığından kaynaklı renk değiştiren peri bacaları fotoğraf çekinmek için yoğun talep görmekte olup ayrıca uzun ve yorucu yürüyüşleri seven ağacından meyve koparıp yemeyi seven trekkingcilerin en sevdiği yerler arasındadır.

Aşk Vadisi

Tabi ki adının aşk vadisi olmasının bir sebebi var haydi gelin bakalım hikâyesi neymiş kısaca bahsedelim hemen  J

Eski zamanlarda çok güzel bir köy varmış içinde oldukça gür suların aktığı meyve, sebzeleri yetiştiği bu köyde 10 sülale birlikte yaşarmış. Bir gün iki sülale arasında bir kavga olmuş ve köy ikiye bölünmüş. Birbirine iki düşman köy haline gelmiş ve çocuklar dahi birbiriyle oynayamaz konuşamaz hale gelmişler. Gel zaman git zaman bu durumdan rahatsız olan iki köylü iki genci tanıştırmaya karar vermiş ve gençler tanışır tanışmaz birbirinden hoşlanmış ve âşık olmuşlar. Bu durum köylüleri daha da düşman etmiş ancak gençlere ne yapsalar da gençler birbirinden ayrılmamış ve en sonunda da evlenmişler çocukları olmuş. Ancak köyde savaşı bitirmeyen kesim oğlanı öldürür, kız ise kocasının ölümüne dayanamayıp intihar eder. İki âşık gencin ölümünün ardından ise Allah’ın bu vadiye taş yağdırdığı ve gençlerin kavuşmasını istemeyen bütün köylülerin başına düştüğünü konuşulur ve hatta ölen çiftin ruhlarının sık sık uğradığı ve çocukları ile de konuştuğu söylenir. Böylesine bir aşk hikâyesi olan bir vadi için ancak ‘’Aşk Vadisi ‘’ denilebilirdi J

Kılıçlar Vadisi

Göreme Yolunun Kuzeyinde Bulunan Bu Bölgeye Sadece Yürüyerek Ulaşılabilirsiniz. İlginç Şekillerle Ve İçinden Su Yolu Geçen Peribacaları Hatta Ve Hatta Kayalıkların Çok İlginç Silüetlerde Olduğunu Fark Edeceksiniz. Yürüyerek Aynalı Kilise Denilen Kılıçlar Kilisesine Ve Kılıçlar Kuşluk Kilisesi Diye Bilinen Meryem Ana Kilisesine De Ulaşacaksınız.

Durmuş Kadir Kilisesi

Kilisenin esas ismi bilinmediğinden içinde bulunan bağın ismi ile anılır.  Zaman yapıldığı hakkında tarihi bir kesinlik bulunmuyor.  Kabartmalarının en güzel örneklerinin kesme taşlarla yapılmış mimarisi açısından etkileyicidir. Diğer kiliselerden ayıran özelliği ise kiliseye bir mezar şapelinden giriliyor oluşu ve kilisenin ortasında bulunan üç basamakla çıkılan papaz tahtı vaftiz yeri duvarlara oyulmuş küçüklü büyüklü mezarlıklardır.

Yorumlar
Yorum Yap
Tatil Rezervasyonu
Otel fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat sistemi!
En Ucuz Tatil Fırsatları
Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz.
Online Otel Rezervasyonu
Otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen seyahat sistemi olmaktan gurur duyuyoruz.
Tur Seçenekleri
Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra Antalya otelleri, kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.