Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Kapadokya'nın Yüksek Zirvesi

Kapadokya'nın Yüksek Zirvesi

Kapadokya'nın Yüksek Zirvesi

Kapadokya’nın Yüksek Zirvesi

Uçhisar tarihi hakkında detaylı ve net bir bilgi bulunmamakla birlikte yapılan kazılarda bulunan Cilalı Taş ve Neolitik bulgular görünmektedir. Başka yapılan kazılarda ise Hitit ve Asur dönemlerine ait ilk yazılı tabletlerle karşılaşılmıştır. Zaten Kapadokya’da yer alan yapılardan da görüleceği üzeri Hristiyanların barındığı ve Hristiyanlıktan kalma yaşam yerleri görülmektedir. Uçhisar hakkında da ilk Hristiyanların gizlendikleri ve yaşadıkları yüksek kalesiyle hem yeraltı şehirlerini gözetleme hem de savunma yerleri olmuştur. Uçhisar Kapadokya’nın giriş kapısı ve aynı zamanda zirvesi olarak adlandırılır. Uçhisar bölgenin en yüksek yeridir. Burası Kapadokya’ya gittiğinizde uğramadan ayrılmamanız geren yerlerden biridir. Gelin Kapadokya’nın birçok yerinden görebileceğiniz bu yüksek zirvede uğramamız ve görmemiz gereken bir kaç yerinden bahsedelim.

Uçhisar Kalesi

Bu kale iki peri bacasının birbiri ile yan yana durduğu ve roma dönemlerinden bu yana oyularak odalar, sığınma yerleri, depolar mahzenler gibi yerler yapılarak birçok akına karşıda halkın kendilerini korudukları bir yer olmuştur. Ayrıca bu iki peribacalarından büyüğüne Ağanın Kalesi, diğerine ise Çavuşun Kalesi denilmektedir. Uçhisar'ın en yüksek zirvesi olma özelliğini taşıyor. Daha doğrusu Uç Hisar Kalesi, Uçhisar’ın en yüksek yerine kurulmuştur. Dediğmiz gibi en yüksek yerde yer aldığı için zirveye çıkmak için uzunca bir basamak çıkarak biraz yorulmak gerekecektir. Ama zirveye varıp Kapadokyanın ayaklar altına serili muhteşem manzarasıyla yorulduğunuza değecektir. Burada, belki buraya gelmeden önce uğradığınız Göreme Açıkhava Müzesi, Kızılçukur, Kılıçlar Vadisi, Güllüdere ve Avanos’a kadar uzanan birçok vadiyi durup seyredebilirsiniz.

Tığnaz Kalesi

Bu kalede yine Uçhisar'ın en büyük kalelerindendir. Uçhisar Kalesi’nde de olduğu gibi eski halk tarafından sığınak ve yaşam yeri olarak kullanılmıştır. Bu kalenin yapısına dikkat ettiğinizde 7 kat olarak yapıldığını göreceksiniz. İçerisinde odalar mahzenler depoların olduğu yaşam alanları vardır. Buranın zirvesinde durup toprak renklerinin güzel kızılıyla buluştuğu güzel Kapadokya gün batımını seyredebilirsiniz.

Karakale

Uçhisar'da ziyaret edeceğiniz bir diğer kale ise Karakale’dir. Bu kalenin en önemli özelliklerinden biri tepesi farklı bir volkanik durumdan oluşan siyah renkte şapkayı andıran bir görüntüye sahiptir. Bundan dolayı da kaleye Karakale denmektedir. Kalenin taşlarının götürüp farklı yerlere götürülmesinden dolayı bazı duvarları sağlam olarak kalmıştır. Batı cephesinde bulunan haç işaretli mezarların taşları ise kırılmıştır. Kale bulunan Roma ve Bizans dönemine ait seramikler görebilirsiniz.

Cevizli

Uçhisar Kalesi’nin kuzeyinde ve biraz aşağısında yer almaktadır. Burada yer alan içleri oyularak sığınaklar yapılmış peribacaları sanki çok katlı apartman görüntüsünü andırmaktadır. Bu bölgeye ayrıca peribacaları dereside denilmektedir. Bu oyuklar günümüzde hediyelik eşya satılan küçük dükkânlar pansiyonlar ve kafeler şeklinde kullanılmaktadır.

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi Uçhisar ve Göreme arasında yer almaktadır. Adını ise kayalara oyulmuş güvercin yuvalarından almaktadır. Eskiden yaşayan insanlar güvercinlerden elde ettikleri gübreleri üzüm bağlarında kullandığı ve bu şekilde verimli ürünler elde ettiği söylenmektedir. Vadi hakkında gezenler için güzel bir olay ise bazı yerlerin kırmızı ile işaretlenmiş olması. Eğer bu işaretleri takip ederseniz geldiğiniz yere dönemeden vadinin güzel manzaraları ile sonuna kadar yol alabilirsiniz. Ayrıca gezerken tepelere uğrayıp buralarda manzarayı izleyip aynı zamanda güzel fotoğraflar çekinmeyi ihmal etmeyin. Özellikle fotoğraf için uğrak yerlerinden biri olan nazar boncuklu ağacın oraya uğrayıp aynı zamanda manzaranın tadını çıkarmaya bakın. Tabi ağacın yanında otururken güvercinleri de beslemeye bilirsiniz.

Kocabağ Şarap Evi

Kapadokya’nın ünlü üzüm bağlarının mahsullerine Kapadokya’nın birçok yerinde tatmak mümkündür. Uçhisar'a gelmişken üzüm bağlarından çıkan mahsullerle yapılmış şarapları tatmak isterseniz Kocabağ Şarap Evine uğrayı damak tadınıza göre şaraplardan alabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yap
Tatil Rezervasyonu
Otel fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat sistemi!
En Ucuz Tatil Fırsatları
Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz.
Online Otel Rezervasyonu
Otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen seyahat sistemi olmaktan gurur duyuyoruz.
Tur Seçenekleri
Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra Antalya otelleri, kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.