Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Kayseri'nin Tarihine Kısa Bir Bakış

Kayseri'nin Tarihine Kısa Bir Bakış

Kayseri'nin Tarihine Kısa Bir Bakış

Kayseri'nin Tarihine Kısa Bir Bakış

Kayseri Dünya üzerinde bilinen en eski yaşam yerlerinden biridir. Diğer yazılarımızda kısa kısa tarihi yerlerden bahsetsek de bunların birçoğu yakın geçmişe ait ve günümüze ulaşan yapılar ya da eserlerdir. Oysaki Kayserinin Tarihi çok ama çok eskilere M.Ö 3000’li yıllara dayandığı bilinmektedir. Bu bilgiler ise diğer yazımızda da bahsi geçen Kültepe Ören Yeri’nde elde edilen birçok çivi yazısı ve yazıtlardan anlaşılmaktadır. Kayseri’de zaman zaman savaşlar ya da işgaller ile bölünmeler olsa da roma dönemi sonlarına kadar ulaşan sürede her zaman bir yerleşimin olduğu görülmüştür.

Kayseri’de ilk yerleşim yeri olarak bilinen Kültepe (Kaniş/Karum) höyüğüdür. Kültepe M.Ö. 2000 lerde Anadolu’ya Hititler tarafından kurulmuştur. Daha sonrasında M.Ö. 11. Ve 7. Yüzyıllar arasında Mazaka adında Erciyes Dağı eteklerine bir şehir kurulmuştur. 7. ve 5. Yüzyılları arasında yerleşme Görülen Mazaka bir süre sonra Tabal Devleti’nin başkenti olmuştur. Daha sonrasında bu devletin yıkılması ile art arda Frigler, Kimmerler ve Kimmerler’in Anadolu’dan atılması üzerine Asurlar hâkimiyet kurmuş, daha sonra Lidya Ve Medler arasında sınır olmuştur. Lidyalılar ile persler arasında geçen savaşta Lidyalılar’ın kaybetmesi üzerine tüm Anadolu Persler’in hâkimiyetine girmiştir. Persler ile birlikte Ateşgede Kültürü bu bölgede yayılmaya başlamış ve uzun bir süre bu kültür hâkim olmuştur.

Daha sonrasında Roma Egemenliğine girdiğinde şehre kralların şehri anlamına gelen Kaisaria ismi verilmiştir. O dönemde basılan sikkelerde de Kaisaria ismine rastlanmaktadır. Kaisaria, “Konion” denilen bir eyalet meclisi ve bir vali tarafından yönetilmektedir. 3. Yüzyılın ortalarında III. Gordionus Tarafından şehre surların yapıldığı ve bunun yine o dönemin sikkelerinde rastlandığı bilinmektedir. Bu yapılan surlara rağmen İmparator Valerian döneminde Pers Kralı Şapor tarafından işgal edilmiştir. M.S 395’te Roma İmparatorluğu ikiye bölününce şehir Doğu Roma yani Bizans hâkimiyetine bırakılmıştır. Daha sonra 5. Yüzyılda Bizans döneminde kalenin surlarının daraltıldığı görülmektedir. Uzun bir süre Bizans yönetiminde olan şehir 1067 tarihinde Orta Anadolu’ya yayılmaya başlayan Türkler tarafından Afşin Bey komutasıyla işgal edilmiştir. 1071 Malazgirt Savaşı ile gücü kırılan Bizans Anadolu’dan Çekilmeye başlamış ve büyük Türk göçleri yaşanmıştır. Bu olaydan yaklaşık 15 yıl sonra şehre Türk ve İslamiyet kültürünün hâkim olmaya başladığı ve Rum ve Ermenilerin yavaş yavaş hâkimiyetlerini kaybettikleri görülmektedir. Şehre yapılan medrese, han camii ve benzeri yapılarla hızla İslamiyet kültürü yerleşmiştir. Ayrıca Selçuklu döneminde Konya ve Sivas şehirleri ile birlikte Selçuklunun başşehirlerinden biri olmuştur.

Diğer yazılarımızda bahsettiğimiz eserlerin birçoğu Selçuklunun bu hüküm sürdüğü dönemlerde yapılmıştır. Bununla şehir birbirinden güzel eserlerle süslendi. Daha sonrasında 1243 yılında yapılan Kösedağ Savaşı ile Selçuklu yenilmiş ve Anadolu’ya Moğollar hâkim olmuştur. Moğol döneminde şehirde yağmalanmalar olmuş ve bazı eserler zarara uğramıştır. Moğol baskısında ezilen Selçuklular bütün gücünü kaybetmiş ve II. Mesud’dan sonra dağılarak yerini beyliklere bırakmıştır.

Seçuklu yıkılmadan önce temelleri atılmaya başlanan Karamaoğulları Beyliği Kayseri’de bir dönem hüküm sürmüş ve Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlıya katılıştır. Uzun yıllar ozmanlı toprakları olmuş ve Osmanlının gücünü kaybetmesi ve 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş savaşı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmuştur. Cumhuriyet devrinde bütün sancaklara “vilayet-i il” denilince Kayseri vilayet oldu ve Kayseriye ismi Kayseri olarak değiştirildi.

Dönüp kayserinin tarihine daha detaylı baktığımızda bir çok medeniyetin bir çok dini yapının gelip geçtiğini görmek mümkün. Toprakları üzerinde kimleri kimleri ağırlamış ve hangi devletlere kucak açmış. Kayseri kimsenin bakmayınca göremeyeceği kocaman ve derin bir tarihe sahiptir. Bu yazımızla sizi sıkmadan en kısa halini derledik. Ama merak edip daha çok araştırma yaparsanız daha fazlasını göreceksiniz.

Yorumlar
Yorum Yap
Tatil Rezervasyonu
Otel fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat sistemi!
En Ucuz Tatil Fırsatları
Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz.
Online Otel Rezervasyonu
Otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen seyahat sistemi olmaktan gurur duyuyoruz.
Tur Seçenekleri
Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra Antalya otelleri, kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.