Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Kayseri’ye Gelince Gezilmesi Gereken Yerler

Kayseri’ye Gelince Gezilmesi Gereken Yerler

Kayseri’ye Gelince Gezilmesi Gereken Yerler

Kayseri’ye Gelince Gezilmesi Gereken Yerler

Bir diğer yazımızda Kayseri merkezinde gezebileceğimiz tarihi yerlerden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Kayseri çevresinde uğrayabileceğiniz birkaç tarihi yerden bahsedelim istedim. Öncelikle Kayseri’nin bir ilçesi olan ve eski yaşama dair izlerin hala yer aldığı Talas’tan başlayalım.

Talas

Talas arkeolojik ve tarihi ile eski bir yerleşim yeridir. Talas’ı gezerken tarihi yer altı ve yer üstü kültürel yapılarını görmeniz mümkündür. Ayrıca bu yapılarla günümüz yapılarının iç içe geçtiğini de rahatlıkla görebilirsiniz. Talas’ın iki binlik bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Bölge, Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı Yönetimine girmiştir. Bölgede Rum Ermeni Ve Türklerin bir arada yaşadıkları da bilinmektedir. Gezi sırasında göreceğiniz birçok yapıda Rum ve Ermeni eserlerini görmeniz mümkün. Gelin Talas’ta görmeniz gereken yerlerden kısaca bahsedelim.

Tarihi Kent Meydanı

Burada eski dönemlerde inşa edilmiş tarihi evler yer almaktadır. Meydandan girilen ve sağlı sollu bu evlerin çevrelediği Ali Saip Paşa Caddesi, düzenlemeler yapılıp Osmanlı Sokağı olarak adlandırılmıştır. Yapılan düzenlemelerle yapılar kafelere dönüştürülmüş ve turizm hizmetine sunulmuştur. Burada hem cadde boyu gezinebilir hem de geziniz sırasında kafelerden birine oturup tarihi evlerin birinde ya da bahçesinde kahvenizi ya da çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ayrıca cadde de 1887 yılında yapılmış Ali Saip Paşa Camii yer almaktadır. Camiye, üstünde Osmanlı Devleti’nin arması bulunan bir kapıdan giriliyor.

Tol Kilisesi

Talas’ta göreceğiniz bir diğer yer ise yine bu meydan bölgesinde yer alan Tol Kilisesi’dir. Bu kilisenin özelliği kayadan oyma bir yapı olmasıdır. Kayadan oyularak yapılmış kilisenin giriş kısmı kemerli üç bölümden oluşmaktadır. Burası en eski dini yapılardan biridir. Talas Belediyesi tarafından 2013 yılında restore edilmiştir.

Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı Şehri

Burası yine Talas’ta bulunan M.Ö. 3. Ve 4. yüzyıllarda ve Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen tarihi bir yeraltı şeklidir. Fransızca bir kaynaktan yapılan çeviride yeraltı şehri ve sarnıçla ilgili şu bilgiler bulunuyor: "Yeraltı şehrinin, ana girişi yolun üzerinde. Dar girişten sonra geniş bir oda bulunmakta. Sitenin ana tünelinde geçit ilerde iki kola ayrılıyor. Kentin ana girişinde kıvrık virajlara ulaşılıyor. Yapımda ve temelde tol kullanılmıştır. Ana tünel sola bir geçişle devam ediyor, sonunda da 20 x 5 ebadında bir oda bulunmakta. Girişteki geniş oda diğer odalara iletişim sağlar. Sağdaki kısa bir tünel ile ibadet odalarına varılır. Şehir 2010 yılında belediye tarafından hizmete açılmıştır. Genelde kış aylarında kapalıdır.

Yaman Dede Camii (Panaya Kilisesi)

1886 yılında Osmanlılar zamanında inşa edilmiş olan kilise, Panaya Rum Kilisesi olarak bilinir. Rumların ve Ermenilerin yaşadığı dönemde yapılmıştır. Fakat Rumların şehri terk etmesinden sonra yapı 1926 yılında camiye çevrilmiştir. Kilise önceleri Yeni Zafer Cami olarak anılmışsa da, 2006’daki son restorasyonundan sonra Yaman Dede Cami adı verildi. Kilise dış yapı olarak eski halini korusa da içerisi tamamen cami olarak kullanılıp eski iç motifler yok olmuştur. Kilisenin altındaki mahzenler günümüze kafe olarak kullanılmaktadır. Bunun haricinde de çevresinde Talas ve Kayseri manzarası izlerken vakit geçirebileceğiniz başka kafelerde yer almaktadır.

Ayrıca kilisenin çevresinde durup baktığınızda Ermenilere ait olduğu bilinen birçok eski veya oyma evleri de görmeniz mümkün.

Ağırnas Yeraltı Şehri

Diğer bir tarihi yer durağımız kayserinin merkez ilçesi Melikgazi’ye bağlı Ağırnas Mahallesi’nde bulunan Ağırnas Yeraltı Şehridir. Bu yeraltı şehri günümüzden en az 3 bin yıl öncesinde insanların oturduğu anlaşılan bir yerleşim merkezidir. Buna ek olarak Ağırnas Yer Altı Şehri'nin bazı bölümlerinin milattan önce yapıldığı tahmin edilmektedir. Ancak büyük bir bölümünün milattan sonraki yıllarda ve daha sonraki yüzyıllarda ilave edildiği kesindir. Yeraltı Şehrinde Hristiyanlık ibadet yerleri görülmektedir ve bu bölgedeki ilk Hristiyanlık dönemi eserlerinden biridir. Son yıllarda yapılan temizlemeler ve düzenlemeler ile ziyarete ve hizmete açılmıştır.

Kültepe Ören Yeri

Kayseri çevresinde bulunan ve muhakkak uğramanız gereken yerlerden biri Kültepe Ören Yeri’dir. Kayseri’de yer alan en eski yerleşim yeri olarak bilinir. M.Ö. 2000’li yıllara dayanan köklü tarihiyle birlikte, aynı zamanda Hititlerin Anadolu kurduğu şehir olarak da bilinir. Kültepe, biri yerlilerin oturduğu höyükten, öteki aşağı şehir veya Asurlu tüccarların yerleştiği Karum alanından oluşmuştur. Kültepe de yapılan ilk araştırmalar 1800’lü yıllara dayanıyor ve bununla birlikte Anadolu’daki en eski yazılı belgelerde ortaya çıkarılmıştır. Kültepe, Anadolu’daki ilk yazılı tabletleri barındırması ve dünyanın ilk organize ticaret merkezi olmasıyla büyük önem taşımaktadır. Asur çivi yazısı ile yazılan bu tabletler, Hititler öncesinde Anadolu’nun siyasi yapısı, Kültepe ve Kültepe'nin yakın çevresinde koloni kurmuş olan Assurlu tüccarların varlığı ve günlük hayata dair bilgiler aydınlanmaya başlamıştır. Söz konusu tabletler 2015 yılında Unesco Dünya Belleği listesine alınmıştır. Aynı zamanda 2014 yılından bu yana Türkiye'deki Dünya Mirası Alanları Geçici listesindedir.

Uzaktan görünümüyle kül rengi bir tepe olması nedeniyle birçok yayına Kültepe adıyla girmiştir. Birçok dönemde önemini koruyan Kültepe, aynı zamanda turistik bir gezi alanıdır.

Yorumlar
Yorum Yap
Tatil Rezervasyonu
Otel fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat sistemi!
En Ucuz Tatil Fırsatları
Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz.
Online Otel Rezervasyonu
Otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen seyahat sistemi olmaktan gurur duyuyoruz.
Tur Seçenekleri
Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra Antalya otelleri, kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.