Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Sinop'u Gezdiniz Mi?

Sinop'u Gezdiniz Mi?

Sinop'u Gezdiniz Mi?

Sinop

Türkiye’nin en kuzey noktasını gösteren, yeşiliyle mavisiyle, sımsıcak insanıyla muhteşem bir Karadeniz kenti Sinop’tan başlatıyoruz Orta Karadeniz turlarını. Hem tarihi yerleri hem doğallığı hem de inceliklerle bezenmiş bir şehir yapısı oluşturan Sinop; Karadeniz’de bir Ege şehri havasını sunuyor. Önce şöyle bir tarih gezisi yapıp kendinizi onun doğasına bırakmak için sabırsızlanabilirsiniz. Orta Karadeniz’de gezilecek yerler listesinin ne kadar zengin olduğunu Sinop’tan anlayabilirsiniz.

Sinop’ta Görülmesi Gereken Yerler
 

Sinop Kalesi: Yapım tarihi hakkında net bilgi olmasa da tarihinin Hititler’e kadar gittiği sanılan Sinop Kalesi, yüzyıllardır şehrin bekçisi. 2,050 metre genişliği ve 25 metre yüksekliğiyle kente heybet katan bu kale, denize nazır konumu ve merkeziliği ile şehrin en çok ziyaret edilen mekanı. Kalenin tepesine çıkmak için dik bir merdiveni aşmanız gerekiyor. Bu sizi yoracak olsa da en tepeye ulaştığınızda göreceğiniz manzara bu yorgunluğa değer. Üstelik kalenin en üst katında dinlenirken bir şeyler içebileceğiniz ve müzik dinleyeceğiniz bir kafe de bulunuyor.

 

Sinop Cezaevi: İşte Sinop’un gizemli yanı. Sinop Cezaevi. Dark turizm konusunda bu yüzden Sinop çok ideal. Dark turizm, daha önce felaket ya da üzücü olayların yaşandığı mekanların şu an turistik hale gelmesine deniyor. Burası önceden bir cezaeviymiş ve bugünlerde bir müze. Üç yanı denizlerle çevrili bu hapishanede müthiş nem oranından mahkumların hayatlarını kaybetmesiyle ünlü bir yer. Ünlü yazar Sabahattin Ali’nin de yattığı ve hapishanede yazdığı yazıların yer aldığı odayı görebilirsiniz. Bir çok anının yer aldığı Sinop Cezaevi Müzesi burada mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Hamsilos Koyu: Sinop’un en güzel yerine saklanmış doğal mı doğal, yemyeşil ormanlarla kaplı, sığ denize sahip muhteşem bir koy Hamsilos. Buzul aşındırmaları sonucu oluşmuş burası. Fil kafasını andıran şekliyle tarihte çok savaş gemisinin gizlenme alanı olmuş. Şimdi doğaseverlere ev sahipliği yapıyor neyse ki. Araçla bu koyun en uç noktalarına ulaşamasanız da zevkle doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Burada kiralayacağınız deniz bisikletleri veya kanolarla denizde şöyle bir gezinti yapıp mesire alanında yemek yiyebilirsiniz.

Sinop’ta Ne Yenir?
 

Tabii ki balık dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, Sinop bir Karadeniz kenti ve harika balık restoranları var. Sinop’ta yemek yenilecek yerler genelde sahil şeridinde bulunuyor. Bunun dışında diğer yöresel yemekleri de mutlaka tatmalısınız. Muhteşem bir hamur işi olan nokul, mısır çorbası, içli tava ve mantıyı yemeden dönmeyin. Bu lezzetleri denemeniz gereken muhteşem restoranları da sıralayalım; Sinop’un yöresel yemeklerini Aşıklar Caddesi üzerinde bulunan Şakir Restoran’da bulabilirsiniz. Balık yemek için Okyanus Balık Evi ve muhteşem bir Sinop kahvaltısı için Öztürk Restoran’a uğramalısınız.

 

Yorumlar
Yorum Yap
Tatil Rezervasyonu
Otel fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat sistemi!
En Ucuz Tatil Fırsatları
Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz.
Online Otel Rezervasyonu
Otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen seyahat sistemi olmaktan gurur duyuyoruz.
Tur Seçenekleri
Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra Antalya otelleri, kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.